Řecko | Evropa | Přidat do záložek
Na úvodní stránku
Napsat vlastní cestopis
Foto galerie
Video galerie
Recenze hotelů a apartmánů
Recenze taveren
Diskuzní fórum
Přihlášení
Uživatel nepřihlášen.
OnLine: 0 | 1
Přihlášení
© 2011 Cestujeme Tureckem
webmasterrecko.name

Turecká kuchyně

Tisknout dokument

Osmani se inspirovali na Balkáně i u Slovanů
Turecká kuchyně je mnohem víc než kebab

Turecká kuchyně vychází především z osmanské tradice, ve které se mísily vlivy ze střední Asie, Blízkého východu a Balkánu. V Istanbulu, Izmiru a Burse vám naservírují pokrmy právě v duchu osmanské tradice, typické použitím široké škály plodů moře, koření a rýže. V oblasti poblíž Černého moře na talíři převládají ryby. Pod vlivem balkánské a také slovanské kuchyně však narazíte i na pokrmy z kukuřice.

Turecká kuchyně má dlouhou a bohatou historii, přesto u nás není příliš známá. I když i v Česku můžete narazit na dobré turecké jídlo, není nad to poznat jej přímo v zemi původu.

Kebab je nejznámější

Pokud jste do Turecka přijeli na kebab, pak si nejlépe pochutnáte v jihovýchodní části země. Jen na jednu surovinu v této lokalitě zapomeňte. Vepřové maso je pro muslimy zapovězené a nečisté.

Kebab sestává z grilovaných plátků kuřecího, jehněčího nebo hovězího masa, které prodavač odkrajuje přímo z rožně a servíruje s rýží a salátem.

Delikatesou, kterou byste si neměli nechat ujít, je tzv. iskender kebab, čili tence krájené grilované jehněčí plátky servírované na kouscích pide (pita) placky, zalité horkou tomatovou omáčkou, rozehřátým máslem a jogurtem.

Milovníci masa ocení turecké karbanátky köfte připravené z chutně okořeněného hovězího.

Polévka je grunt a maso špunt

Ještě než se pustíte do hlavního chodu, byla by škoda se připravit o některou z velmi dobrých tureckých polévek. Například mercimek je krémová polévka z rozmixovaného hrášku, kterou servírují téměř v každé restauraci. Objednat si můžete také skembe corbasi, pokud vám chutná polévka dršťková, nebo yala corbasi, což je tradiční hovězí vývar pro našince neobvykle doplněný jogurtem a špetkou máty.

Malé předkrmy se sýrem a zeleninou

Po polévce je čas na malé předkrmy, tzv. meze, obdobu známých španělských tapas. Z nejoblíbenějších jmenujme třeba sigara böregi (smažené listové těsto plněné sýrem a petrželkou), mücver (smažená zeleninová placička z cukety a kopru s jogurtem) nebo typické dolmades (vinné listy plněné rýží).

Sladká tečka baklava

Jako dezert na závěr si dopřejte hříšně sladkou baklavu, tenké listové těsto namočené v sirupu nebo medu, proložené nasekanými oříšky či pistáciemi, či künefe - teplý dezert se sýrem a drcenými pistáciemi.

Památkou na turecké sladkosti může být lokum, malé kostičky z cukru a medu ochucené oříšky, pistáciemi, kokosem, ovocem, čokoládou nebo růžovým olejem, které bez problému dovezete až domů.

Káva, čaj a anýzovka

V neposlední řadě je třeba zmínit kahve, tureckou kávu, která se připravuje z velmi najemno umletých kávových zrn, cukru a vody a vaří se v konvičce zvané džezva.

V každou denní i noční hodinu pijí Turci silný černý čaj v malých skleničkách na typických podšálcích.

A na závěr ještě jedna turecká specialita - anýzová pálenka raki, která se ve sklenici ředí s vodou. Ze dvou bezbarvých kapalin se po smíchání stane mléčně bílá. Popíjí se v tradičních tavernách a přikusují se k němu chuťovky meze, což je nejčastěji sýr, grilovaná zelenina, mořské plody nebo slané mandle.

Nezapomeňte všem u stolu připít na zdraví: Serefe! (čti: šeref-e).

Afiyet olsun - dobrou chuť!