Řecko | Evropa | Přidat do záložek
Na úvodní stránku
Napsat vlastní cestopis
Foto galerie
Video galerie
Recenze hotelů a apartmánů
Recenze taveren
Diskuzní fórum
Přihlášení
Uživatel nepřihlášen.
OnLine: 0 | 1
Přihlášení
© 2011 Cestujeme Tureckem
webmasterrecko.name

Doporučené výlety

Tisknout dokument

Istanbul

Istanbul, jedno z nejhezčích měst, nejen Turecka, ale celého světa…jediné město na světě, ležící na dvou kontinentech, Evropě a Asii…hlavní město dvou světových impérií po téměř 2 000 let…historický poklad, zpestřující kulturní svět…Istanbul.

V 7.století před n.l. se zde usídlila skupina námořníků z Megary v Egejském moři. Po smrti jejich velitele dostává sídlo jeho jméno, Byzantion.

K rychlému růstu města napomohla hlavně jeho strategická pozice, tj. možnost kontroly obchodní a vojenské aktivity mezi Černým a Středozemním mořem a využitím přírodního přístavu Zlatý roh (Halic). Po následující staletí byl Istanbul atraktivním místem zájmu všech vládců dobývajících Malou Asii. V první polovině 4.století římský císař Konstantin Veliký prohlásil Byzantion za hlavní město Východní římské říše.

Název města byl změněn na Konstantinopolis (Konstantinovo město). Po přijetí křesťanství za státní náboženství bylo změněno jméno říše na Byzanc. Po zániku Západní římské říše a v době temna na Evropském kontinentě byla Byzantská říše jediným centrem vzdělání, vědy a umění.

Vládnoucí císařové vyzdobili město architektonickými a uměleckými skvosty. Ve stejné době jako začal postupný úpadek Byzantské říše, se v Anatolii začala rozrůstat nová civilizace, nový národ.

Turci, kteří přišli z daleké Asie a rozšířili svá panství po celém území Anatolie, se spojili a začali budovat světové impérium. S rozšířením Osmanské říše na Balkáně se podstatně oslabila pozice Byzance. V roce 1453 dobyli Osmani Konstantinopolis a město dostalo název Istanbul.

Až do období zániku Osmanské říše se sultáni snažili o rozvoj, výstavbu a výzdobu města. Proto nám dnes Istanbul představuje architektonické a umělecké perly nejen z Římského a Byzantského období, ale hlavně období Turecko - islámského. Tak jako Paříž, Řím a Londýn je Istanbuljedním z největších a nejzajímavějších měst - muzeí na světě s téměř 20 miliony obyvatel.

Je téměř nemožné shlédnout všechny krásy Istanbulu během několika málo dní. Proto vám doporučujeme vypracovat si plán podle množství času a směru vašeho zájmu.

Palác Topkapi

Palác je dnes muzeum, které bychom při návštěvě neměli vynechat. Muzeum je otevřeno každý den mimo úterý a je zde vystaveno bohatství dynastie, která vládla říši rozložené na 3 kontinentech. Palác, jehož výstavba začala v roce 1470 není klasickou jednolitou stavbou jednoho stylu. Každý z vládnoucích sultánů nechal přistavět novou část, některé části byly zničeny požárem nebo zemětřesením a časem byly opravovány.

Hagia Sofia

Tato unikátní stavba byzantské éry, někdy označována uměleckými historiky za 8 div světa, je místem, které musíte při návštěvě Istanbulu určitě navštívit. Hagia Sofia je jediná stavba na světě stojící na svém místě již od 6.století. Když vejdete do baziliky a získáte informace o chrámu, nezbude vám, než vzdát čest stavitelům a těm, jejichž zásluhou bazilika přežila do dnešních dnů. Podobnou kopuli, v průměru 32 metrů, se lidskému pokolení podařilo vystavět až o téměř 1 000 let později. Dodnes je na světě jen několik málo staveb s kopulí větší, než je ta v Hagia Sofii. Po dobytí Istanbulu Turky byla bazilika přeměněna na mešitu, populární mozaiky však nebyly zničeny, ale zásahem sultána Mehmeta II. pouze zamalovány. V roce 1935 byla Hagia Sofia nařízením Atatürka přeměněna na muzeum a mozaiky a fresky ak znovu spatřily denní světlo.

Sultan Ahmet Camii

Tzv. Modrá mešita, stojící vedle historického Hipodromu, přímo naproti Hagie Sofie, je dalším místem, které určitě nezapomeňte navštívit. Vedle mešity se nachází komplex budov k ní patřících: bývalá vývařovna pro chudé, nemocnice, medrese a hrobka sultána AhmetaI., který nechal mešitu vystavět.

Náměstí Hipodrom

Hipodrom s kapacitou 100 tisíc diváků, byl svědkem nejen závodů, ale i různých politických akcí a povstání v hlavním městě Byzantské říše. Výstavba začala v období vlády císaře Septima Severia a skončila o 100 let později v polovině 4. Století za vlády Konstantina Velikého.

Další památky pozoruhodnosti, které je dobré navštívit v Istanbulu

Yerbatan Sarayi (Cisterna), Süleymaniye Camii (mešita Sulejmána nádherného) , Chrám Chora (ve čtvrti Edirnekapi), Bospor a palác Domebahce a další a další.

Ankara

Ankara je hlavním městem Turecka. Nejzajímavější památkou je Arslanhane Camii, modlitebna z roku 1290, ketrou podpírají dva obrovské kamenné sloupy a střeži ji kamenní lvi.

Jeskyně

V pohoří Tautu se zachovaly krasové jeskynní systémy. Za pozornost stojí jeskyně ‚Öküzlim a Kum Bucagi u Antalye s paleotickými malbami na stěnách a oblázcích a krápníková jeskyně Damlatas, která se nachází dále směrem na východ, u Antalye.

Lázně

Turecko má mnoho termálních pramenů, u kterých vyrostla moderní lázeňská střediska. Mezi oblíbené lázně patří Yalova, ležící na pobřeží Marmarského moře nazvané po matce císaře Konstantina Helenapolis. Lázně Gönen jsou známé svou římskou mozaikou a 80 st. C teplým zřídlem.

U Ankary se nacházejí komfortní lázně Kizilcahamam Kaplica, Haymana Kaplica, Ayas Kaplica a utlu Kaplica, historicky významné Hierapole u Denizli. Mnohá moderní střediska zahrnují také trdiční turecké lázně, hamam. Jejich středem je mělký kruhový bazén s teplou vodou a párou.

Národní parky

Několik národních parků se nachází v blízkosti turistického centra Antalya. Köprülü Milli Parki je hluboký kaňon řeky Köprü s vodopády a až 40 metrovými srázy. Na pobřeží jižně od Antalye leží park Olympos se stejnojmennou horou. U moře jsou zbytky antických staveb, výš na stráních pukliny, ze kterých uchází hořlavý plyn (tzv. chiméry). Na opačném konci Turecka, u Černého moře, je schovaný park IIgaz Daglari, který se v zimním měsících mění na sportovní středisko.

Dalšími zajímavými místy jsou Ezurum, správní středisko stejnojmenné provincie, Kahramanmaras, jež se pyšní mešitou Ulu Camii ze 16.století, či Milétos, město obydlené již v době bronzové. Zde stojí za povšimnutí staré divadlo, mohutná pevnost z osmého století, která svou krásou vyráží dech. Tokat, město založené ve čtvrtém století, je často navštěvované díky své karavanní cestě Voyvoda Hani z první poloviny 17.století a koránové škole Gok Medrese ze 13.století.